W tradycyjnej medycynie chińskiej emocje i zdrowie fizyczne są ze sobą ściśle powiązane. To zintegrowane podejście umysł-ciało działa w dynamicznej pętli, w której emocje wpływają na zdrowie ciała i vice versa.Na przykład, zgodnie z teorią TCM, nadmierna drażliwość i gniew mogą wpływać na meridian wątroby i skutkować wieloma dolegliwościamina przykład bólem menstruacyjnym, bólem głowy, zaczerwienieniem twarzy, oczu, zawrotami głowy czy suchością w ustach. Alternatywnie brak równowagi w wątrobie może powodować burzliwe nastroje i problemy z agresją. A więc długotrwałe doświadczanie jednej emocji lub jej tłumienie może przyczynić się do rozwoju choroby lub dysfunkcji w układach narządów może również powodować objawy emocjonalne. Rzymski lekarz Galen w II wieku n.e zaobserwował, że kobiety z melancholijnym charakterem wydawały się bardziej skłonne do zachorowania na raka piersi. Nadmierne emocje działają jak bodźce, które zaburzają umysł, ducha oraz równowagę narządów wewnętrznych oraz harmonię Qi (energii) i Krwi.
STRACH/LĘK
Strach jest związany z żywiołem wody: nerkami, pęcherzem moczowym i nadnerczami.
Kiedy nadmiernie obciążony lękiem ciało/umysł, element wody zostaje wyczerpany, tracimy połączenie z naszymi najwyższymi wartościami i doświadczamy strachu. Kiedy dana osoba ma tę nierównowagę, stale czuje się zagrożona i podejrzliwa. Niepokój może być również spowodowany dysharmonią między nerkami i płonącym ogniem serca, w tym przypadku dochodzi do szybkiego kołatania serca. Osłabienie nerek uniemożliwia spotkanie z życiem. Przy energetycznym niedoborze Qi Nerek występuje chroniczne zmęczenie, uczucie niepokoju, osłabienie pamięci i zdolności koncentracji, pogorszenie krążenia krwi w kończynach, bóle w części lędźwiowej pleców.
ZAMARTWIANIE SIĘ
Martwienie się jest emocją sieci śledziony/żołądka/trzustki, organów związanych z żywiołem ziemi. Zbyt duża zaduma, zamartwianie się i niepewność mogą osłabić naszą zdolność prawidłowego trawienia pokarmów. W stanie niepokoju, trudno jest nam przetrawić i zaakceptować sytuację lub wydarzenie życiowe. Brak zaufania i łatwości w stosunku do doświadczeń, które przyjmujemy do naszego życia, uniemożliwi nam ich strawienie. To może sprawić, że poczujemy się zmęczeni, ospali i niezdolni do koncentracji. Zaburzenia śledziony mogą być również przyczyną uporczywych problemów z wagą.
GNIEW
Gniew jest emocją wątroby i pęcherzyka żółciowego, organów związanych z elementem drewna. Emocje takie jak wściekłość lub zdenerwowanie mogą wskazywać, że ta energia jest w nadmiarze, a gdy konsekwentnie doświadczamy tych emocji, nasza wątroba może ulec uszkodzeniu. W tym momencie bóle lub zawroty głowy mogą być powszechne. Brak równowagi w wątrobie i woreczku żółciowym może być spowodowany długotrwałym uczuciem tłumionego gniewu, takim jak uraza, frustracja i drażliwość. Podobnie jak w przypadku innych narządów, brak równowagi może być spowodowany złą dietą, zanieczyszczeniami ciała, takimi jak chemikalia, leki, pleśnie itp.
Unikanie wybuchów gniewu ochroni zdrowie wątroby i pęcherzyka żółciowego. Stagnacja energii wątroby może objawiać się wahaniami nastroju lub stanami maniakalno-depresyjnymi.
RADOŚĆ
Radość jest emocją serca i jelita cienkiego, organów związanych z żywiołem ognia. Kiedy doświadczamy prawdziwej radości i szczęścia, odżywiamy serce i jelito cienkie energią. Czujemy się czyści psychicznie i potrafimy przetwarzać doświadczenia. Kiedy brakuje nam radości w naszym życiu, serce cierpi i możemy czuć się zablokowani, psychicznie chaotyczni i mieć trudności ze snem. Mania lub obsesyjna radość mogą wskazywać na nadmiar rozproszonej energii serca i mogą być przyczyną poważnych psychicznych zaburzeń emocjonalnych. Nadmierna stymulacja energii serca może również powodować pobudzenie, bezsenność i kołatanie serca. Innymi słowy, nawet przyjemne emocje mogą być niezrównoważone.
ŻAL/SMUTEK
Smutek jest emocją płuc i jelita grubego, narządów związanych z elementem metalu. Smutek może pozostać z nami przez chwilę lub pozostać nierozwiązany, dopóki nie zdecydujemy się go uwolnić. Kiedy smutek jest nierozwiązany i staje się przewlekły, depresja i niezdolność do „odpuszczania” rzeczy mogą wynikać z niedoboru energii w płucach. Może to ostatecznie zakłócić czynności płuc i krążenia tlenu. Ponieważ nasze płuca kontrolują przepływ energii w naszych ciałach, ważne jest, abyśmy dawali sobie przestrzeń do radzenia sobie z bolesnymi zdarzeniami, zamiast je tłumić.
Nie da się unikać całkowicie złości, smutku, zmartwienia lub strachu. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie należy w pełni utożsamiać swojego życia psychicznego i duchowego z życiem emocjonalnym. Akupunktura, zioła i właściwe odżywianie oparte na wzorcach dysharmonii mogą pomóc zrównoważyć osobę fizycznie, psychicznie, emocjonalnie i duchowo.