Mówi się, że życie zaczyna się z pierwszym oddechem i kończy wraz z ostatnim. Według medycyny chińskiej oddychanie jako forma energii życiowe Qi, ma jeszcze większe znaczenie dla zdrowia niż jedzenie i picie. Oddychanie może mieć charakter oczyszczający lub energetyzujący. Organem rozprowadzającym Qi w organizmie są płuca. W medycynie chińskiej płuca są czymś więcej niż tylko układem oddechowym – są głęboko związane z jelitem grubym i odgrywają ważną rolę we wdechu i wydechu. Na poziomie fizycznym nasza granica ze światem zaczyna się od naszej skóry – największego organu w naszym ciele – który pomaga nam oddychać i wydychać przez pory. Pod skórą energia z płuc wspomaga krążenie krwi, co uważamy za warstwę ochronną organizmu przed zewnętrznymi czynnikami chorobotwórczymi.
Medycyna chińska nie oddziela ciała i umysłu. Z organami powiązane są również emocje. Płuca wg TCM związane są ze smutkiem, melancholią, żalem i żałobą. Te emocje wpływają bezpośrednio na energię płuc, zmniejszając ją lub blokując, zaburzając w ten sposób funkcje dystrybucyjne Qi. Emocje wpływają na głębokość i długość oddechu. Odczuwając gniew i zdenerwowanie oddychamy szybko, podczas lęku zatrzymujemy oddech, a kiedy się martwimy nasz oddech jest krótki i płytki. Emocje wpływają na ruch Qi.
Świadome oddychanie pozwala połączyć ciało z umysłem. Skoncentrowanie swojej uwagi na oddechu jest podstawą do uzyskania wewnętrznej przemiany. Naturalne oddychanie jest płynne, swobodne i głębokie. Dla wszystkich, którzy pragną uzyskać równowagę poprzez oddychanie polecam ćwiczenia Qigong (Qi- oddech, Qong-energia), które stanowią jedną z oficjalnych gałęzi chińskiej medycyny.