ROLA TERAPEUTY W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ
„ Lekarz pomaga, Natura uzdrawia, ale każdy jest sam odpowiedzialny za swój związek z Naturą i z samym sobą” .
Dr Leon Hammer
Psychologie und Chinesische Medizin
W medycynie chińskiej lekarz-terapeuta jest świadomy, że każdy człowiek jest inny i nawet ta sama dolegliwość, te same symptomy, ta sama choroba, wymagają u każdego pacjenta indywidualnej, być może całkowicie odmiennej terapii i wsparcia.
Leczy się człowieka, a nie chorobę. Lekarz medycyny chińskiej jest pomocnym towarzyszem i przyjacielem, pomagającym odnaleźć zakłóconą równowagę i harmonię. Wsparcie terapeuty w procesie uzdrawiania jest bardzo ważne. Poprzez swoje działania wpływa na ciało i psychikę pacjenta, pobudzając jego siły samouzdrawiające. Nie pomoże nam lekarz, dla którego jesteśmy którymś tam pacjentem bez twarzy, kolejnym numerkiem w kartotece. Jesteśmy ważni. Dla nas samych, w tym wypadku najważniejsi, i w momencie kontaktu z terapeutą dla niego również.
Hipokrates uważał, że główną siłą leczącą jest sama Natura, dlatego kluczem do wyzdrowienia powinno być przywrócenie przerwanego kontaktu z tą wszechmocną energią. Terapeuta musi być wnikliwym obserwatorem i mądrym, wsłuchującym się w pacjenta doradcą. W medycynie wschodniej symptomy chorób nie są czymś negatywnym, spełniają rolę wychowawcy, który ostrzega nas, że nie jesteśmy na właściwej drodze. Wskazują, że nie jest z nami tak bardzo źle, wręcz przeciwnie, mamy jeszcze na tyle energii w sobie, że nasze ciało podejmuje próbę, by się samouzdrowić. Nie walka z nimi jest istotna, ale odczytanie ich przekazu. W TCM diagnoza jest niezwykle ważnym elementem. Umożliwia zarówno określenie stanu pacjenta, jak i rozpoznawanie przyczyn choroby. Przyglądając się uważnie pacjentowi, jego postawie, sylwetce, twarzy, oczom, wsłuchując się w niego, czując go, oglądając jego język, badając puls, co odzwierciedla stan organów pacjenta i jego energii, możemy bardzo dużo dowiedzieć się o jego zdrowiu czy chorobie i określić konieczną dla niego terapię.