Drewno reprezentuje siłę potrzebną do narodzin i dlatego też rozpoczyna cykl w kręgu Pięciu Elementów. Organami należącymi do Elementu Drewna są wątroba i pęcherzyk żółciowy.
Po zimie wszystko budzi się do życia, drewno jest wiosną i wschodzącym słońcem, młodą energią Yang. Jest symbolem ponownych narodzin, dzieciństwa, szybkiego wzrostu, młodości, planowania, startu przedsięwzięcia, elastyczności oraz adaptacji. We wszystkich tych procesach jego energia jest naszym wiernym towarzyszem.
Ludzie Drewna są silni i niesamowicie ambitni, w ciągłym ruchu i idący do przodu. Rozwijają plany i wizje. Nieustannie za nimi podążają. Pokonują, bez większego wysiłku, z rozmysłem, napotykane po drodze przeszkody. Są zdecydowani znaleźć swoje miejsce na Ziemi.
W pewnych etapach naszego życia, czasami przez lata, towarzyszy nam nadmiar lub niedobór tego Elementu.
Ludzie z nadmiarem Drewna obciążają się do granic możliwości, a w stanie pod silnym naciskiem osiągnąć niebywałe efekty. Takie zachowanie pozostawia jednak ślady. Obciąża wątrobę i woreczek żółciowy, organy przynależące do Elementu Drewna. Powstaje tendencja osiągnięcia za wszelką cenę wyznaczonego sobie celu. Umiejętność dokładnego, przemyślanego planowania powoli zanika. Ludzie ci stają się agresywni, dążą w swoim zaślepieniu po trupach do celu, są zapalczywi, wybuchowi. Wewnętrzne napięcie pozostawia naturalnie ślady w organizmie, objawiające się często skurczami mięśni, migrenowymi bólami głowy, problemami w trawieniu.
Osoby z niedoborem Drewna, najczęściej powstałym na skutek zbyt lekkomyślnego obchodzenia się ze swoją energią, są wypaleni. Agresja kieruje się do wewnątrz. Uczucia wstydu, winy obciążają ciało, umysł i duszę, paraliżując cały organizm, prowadząc do stagnacji i załamania energii. Korzenie pięknego niegdyś drzewa usychają, nie są w stanie czerpać z ziemi pokarmu ani też dalej się rozprzestrzeniać. W konsekwencji korona drzewa zanika, zapada się w sobie.
Nasz Element Drewna może być osłabiony jeśli zostaje poddany presji. Na przykład dzieci będące pod ciągłymi zakazami i nakazami, wpadają w apatię, depresję i rezygnację. Często ukazują swoją bezsilność w rebelii i oporze. Podobnie dzieje się z dorosłymi poddanymi ciągłemu podporządkowaniu się, naciskowi, będącymi w permanentnym stresie. Opanowuje ich coraz większa złość ,agresja i rozdrażnienie. Nie mogą sobie z tym poradzić i w sposób adekwatny zareagować. Często w swojej bezsilności, obracają ją przeciwko sobie. Organizm produkuje przeciwciała zwalczając własne tkanki. Nie potrafi odróżnić, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Powstają choroby autoimmunologiczne i energetyczne blokady objawiające się niepokojem, często skurczami mięśni, ścięgien, a nawet epilepsją. Artykulacja, odpowiednia do zaistniałej sytuacji, słabnie. Często lata milczenia zbierają właśnie w ten sposób swoje żniwo.
Jak wrócić do pierwotnej siły Drewna mającego w sobie wizje, inicjatywę, kreatywność, umiejętność podejmowania ryzyka i rozwiązywania problemów, dostrzegania istniejących możliwości? Drewno lubi ruch, więc wszelkie formy terapii związane z ruchem dobrze mu zrobią. Odkrywanie od nowa, że ruch może sprawiać przyjemność. Powrót do obecnej w nas wszystkich wiedzy, że agresję i złość można w pozytywny werbalny i emocjonalny sposób wyrażać, że nie zawsze są siłą niszczącą, wręcz przeciwnie, mogą stać się siłą niosącą nas do przodu, dodającą energii i skrzydeł.
Używaj olejków eterycznych: z lawendy, mięty pieprzowej, rumianku, cytryny i bergamotki. Poruszają Qi w kanałach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Szczególnie odżywcze i uziemiające są olejki drzewne, takie jak drzewo sandałowe i wetyweria. Używaj w dyfuzorze, nakładaj miejscowo (pamiętaj, aby rozcieńczyć olejki, jeśli używasz na skórze), nałóż kroplę pod nos lub w parze pod prysznicem.
Zadbaj o właściwą dietę. Woda z cytryną, herbata miętowa lub rumiankowa pomogą usunąć zastój w kanałach wątroby/pęcherzyka żółciowego. Element drewna lubi kwaśne jedzenie, a także lekkie posiłki z dużą ilością zieleni (kolor elementu drewna). Gorzkie zioła (mniszek lekarski, pokrzywa i rukola) szczególnie oczyszczają wątrobę i woreczek żółciowy oraz sprzyjają lepszemu trawieniu. Te wybory żywieniowe uzupełniają wznoszące się, regeneracyjne właściwości wiosny i utrzymują wątrobę i woreczek żółciowy w czystości i zdrowiu. Pamiętaj! Zbyt wiele słodkich, ciężkich i tłustych pokarmów zatyka tę parę narządów i osłabia ich zdolność do skutecznego krążenia qi i krwi. Ten zastój występuje jako „akumulacja wilgoci i ciepła” (kamienie żółciowe, wysoki poziom cholesterolu, płytka miażdżycowa w tętnicach lub stany zapalne).
Pamiętaj o wypoczynku. Sen to niezbędny czas na uzupełnienie i regenerację wątroby po stresach dnia.
Stosuj akupresurę. Jest to świetny sposób na poruszanie qi i wspieranie ogólnego samopoczucia. Potężna kombinacja do przemieszczania Qi w całym ciele jest znana jako „Cztery Bramy” i wykorzystuje punkty akupunkturowe Jelita Grubego 4 i Wątroby 3.
Uwaga: nie należy stosować tej kombinacji w czasie ciąży.
- Jelito Grube 4: znajduje się między kciukiem a palcem wskazującym, jest punktem leczenia przeziębienia i grypy oraz wzmacnia obronę organizmu przed nawrotami. Jest silnym punktem przeciwzapalnym, łagodzi ból (zwłaszcza głowy i twarzy), działa uspokajająco/przeciwbólowo.
- Wątroba 3 : znajduje się pomiędzy dużym palcem a drugim palcem, jest niezbędnym punktem do poruszania Qi i utrzymywania przepływu energii, szczególnie w stresujących czasach. Ten punkt uwalnia zarówno fizyczne, jak i emocjonalne napięcie, aby zmniejszyć stres, gniew i depresję, ciśnienie krwi, ból i skurcze menstruacyjne.
Możesz także spróbować chińskich receptur ziołowych. Znaną formułą poruszania qi, rozluźniania wątroby i odżywiania krwi jest Xiao Yao Wan, „Wolny i łatwy wędrowiec”. Skontaktuj się ze swoim akupunkturzystą, aby sprawdzić, czy ta formuła jest dla Ciebie odpowiednia!